KÜLDETÉSÜNK
Az Egyesületünk célja, tevékenysége Alapító okiratunk szerint:
- Közhasznú feladatvállalás a magyar hiperbár- és búvárorvoslás területének és ezek határterületeinek oktatására, fejlesztésére, koordinálására és érdekvédelmére, valamint a hazai és a nemzetközi egészségügyi kapcsolatok fejlesztésének elősegítése, illetve a magyar és nemzetközi hiperbár- és búvárorvoslás szakmai-tudományos harmonizálása.
- Kiemelt feladatunk, hogy a hyperbár kezelés elérhetővé váljon Magyarországon lehetőség szerint mindazok számára, akiknek az élete, egészsége, gyógyulása múlhat a terápián.
Egészségmegőrzés, betegségmegelőzés
- A búvárok és a túlnyomás alatt dolgozók egészségmegőrzésének és biztonságuk javításának érdekében közlemények, módszertani levelek, információs anyagok kiadása.
- A búvárok és túlnyomás alatt dolgozók részére, egészségük és biztonságuk javítására ismeretterjesztő előadások, konferenciák és hasonló rendezvények szervezése és levezetése.
Tudományos tevékenység, kutatás
- Nemzetközi részvétellel tudományos előadások, konferenciák és hasonló rendezvények szervezése a hiperbár- és búvárorvoslás területén.
- Tudományos koordináló fórumként a kommunikáció, kapcsolatépítés és az információ-csere elősegítése, támogatása a kutatásban és a gyakorlati munkában a hiperbár- és búvár-orvoslás területére kiterjedően.
- A hiperbár- és búvárorvoslással kapcsolatos magyar és nemzetközi tudományos kutatási programokban való részvétel; nemzetközi kutatási projektumok elősegítése, megvalósítása.
- A Társaság feladatai megoldása érdekében pályázatokat hirdethet, jutalmakat tűzhet ki, emlékérmeket és díjakat alapíthat.
Nevelés, oktatás, képességfejlesztés, ismeretterjesztés
- Oktatási-továbbképzési tevékenység folytatása a hiperbár- és búvárorvoslás területén orvosok, egyéb egészségügyi szakdolgozók részére; szakmai képzettségük emelésére, szakmai tevékenységük és alkotómunkájuk elősegítésére.
- Közreműködés a hiperbár- és búvárorvoslással kapcsolatos oktatás-tudománypolitikai feladatok megoldásában.
- Oktatási-továbbképzési tevékenység folytatása, a hazai közvélemény formálása és szak-szerű tájékoztatása a hiperbár- és búvárorvoslás területén laikus érdeklődők részére tömeg-kommunikációs szervek és eszközök segítségével.
Környezetvédelem
- Környezetkímélő és környezetvédő technikák, felszerelések, módszerek alkalmazásának támogatása a búvárkodás és a túlnyomás alatti munkavégzés területén.
- Közreműködés a hiperbár- és búvárorvoslással kapcsolatos oktatás-tudománypolitikai feladatok megoldásában.
Sport
- Ismeretterjesztő gyakorlónapok és hasonló rendezvények szervezése és levezetése kedvtelési célú sportolók/búvárok részére.
Fogyasztóvédelem
- Minőségbiztosítás és szakmai felügyelet köz- és magán-intézmények, -személyek számára hiperbár- és búvárorvoslás területét illető szakkérdésekben.
- Tudományos-egészségügyi szakértői és szaktanácsadói tevékenység köz- és magán-intézmények, -személyek számára a hiperbár- és búvárorvoslásban. A Társaság további célja, hogy hazai és külföldi egészségügyi szakmai és tudományos fórumokon a Társaságot, a Társaság tagjait, illetve szakterületét érintő szakmai kérdésekben véleményt nyilvánítson.
- Az egyesület tagjainak orvosi-etikai magatartásának figyelemmel kísérése, szakmai-erkölcsi érdekeinek képviselete a közérdekkel összhangban.
Euro-atlanti integráció elősegítése
- Az euro-atlanti integráció szellemében azonos, illetve hasonló célkitűzésű, nemzetközileg elismert külföldi társaságokkal való együttműködés. Az egyesület saját célkitűzéseinek megvalósítása érdekében kooperatív tagként ilyen jellegű társaságokba és társaságok egyesületébe beléphet; amennyiben ebből a tagsági viszonyból fakadó jogok és kötelezettségek nem ütköznek a közhasznú szervezetekre vonatkozó és egyéb törvényi rendelkezésekkel, továbbá az Alapszabályban foglaltakkal.
- Az egyesület általános célját megvalósító fentebbi tevékenységeinek, valamint oktatási, orvoslási és minőségbiztosítási normarendszerének irányultság tekintetében megfelelő, nemzetközileg elismert magyar és külföldi szaktársaságokkal és szervezetekkel való koordinálása, harmonizálása.
- Az egyesület tagjainak orvosi-etikai magatartásának figyelemmel kísérése, szakmai-erkölcsi érdekeinek képviselete a közérdekkel összhangban.
- Tagjai kezdeményezésére, a tagokkal történt egyeztetés után javaslattevő és véleményező tevékenységet fejt ki a szakterületét érintő döntések, tervek, fejlesztések, koncepciók, jogszabályok, állásfoglalások kidolgozásában, illetve módosításában.
- Az egyesület folyamatosan tájékoztatja tagjait a saját szakterületét érintő távlati és időszerű egészségpolitikai elgondolásokról, fejlesztési célokról, kiemelt szakmai célprogramokról, döntésekről, szabályozásokról.